Ahrefs, temel SEO ölçümlerini görüntülemenizi sağlayan çevrimiçi ücretli bir abonelik aracıdır.

Web sitenizi denetlemek, teknik sorunları ortaya çıkarmak, size yeni içerik fikirleri sağlamak ve bağlantı oluşturma konusunda zengin bilgiler sağlamak için kullanılabilir.

Denemek isteyebileceğiniz harika özelliklerden bazıları şunlardır:

 1. Site Gezgini

  Site gezgini, bir web sitesini analiz etmenize ve o siteye işaret eden geri bağlantılar, geri bağlantı türü, yönlendiren alan adlarının sayısı ve anahtar kelimeler gibi bilgileri görüntülemenize olanak tanır.

 2. Anahtar Kelime Gezgini

  Trafik hacmini, bu anahtar kelimeler için sıralamanın ne kadar zor olduğunu anlamak ve ilgili anahtar kelime fikirleri almak için anahtar kelimeleri aramanıza izin verir.

 3. Site Denetimi

  Web sitesiyle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için web sitenizin URL’sini girin. Tarayıcıyı düzenli aralıklarla çalışacak şekilde ayarlayın, böylece web sitenizin sağlık puanıyla ilgili sorunları tespit edebilirsiniz.

 4. Sıra İzleyici

  Web sitelerinizi proje olarak ekleyin ve SERP’deki ortalama konumdaki değişiklikleri, sitenin göründüğü farklı SERP özelliklerini ve web sitesi için kaç tane sıralamalı anahtar kelime gösterildiğini izleyin.

 5. İçerik Gezgini

  Bir konu ekleyin ve en üst sıradaki sayfalar ve bu sayfalarla birlikte gelen tüm metrikler dahil olmak üzere SERP’den bu konuyla ilgili faydalı bilgiler alın.

 6. Toplu analiz, etki alanı karşılaştırması yapın, uyarıları ayarlayın, Ahrefs API’leri, Uygulamalar ve daha fazlasını yapın.

Site Gezgini

Site gezgini, bir web sitesini analiz etmenize ve o siteye işaret eden geri bağlantılar, geri bağlantı türü, yönlendiren alan adlarının sayısı ve anahtar kelimeler gibi bilgileri görüntülemenize olanak tanır.

Başlamak için menüden Site Gezgini’ne gidin ve bir etki alanı veya URL girin. Raporun kapsamını değiştirmek için açılır menüyü seçin. Örneğin, belirli bir web sayfasında bir analiz istiyorsanız, URL – Tam URL’yi seçin.

Alternatif olarak, tüm web sitesinde tam bir rapor görmek istiyorsanız, Alt alan adlarına sahip alan’ı seçin.

Ardından aşağıdakine benzer bir gösterge paneli ekranı alacaksınız:

Bu ekranda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:

Ahrefs Sıralaması – Bu, Ahrefs’in web sitesine verdiği bir sıralamadır, bu, veri tabanında bulunan diğer tüm web siteleriyle karşılaştırılır ve geri bağlantı profillerinin gücüne dayanır.

UR – URL Derecelendirmesi. Bu, geri bağlantı profiline dayalı olarak URL’de 100 üzerinden bir puan verir, ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

DR – Etki Alanı Derecelendirmesi. Bu, Ahrefs veritabanındaki diğer web siteleriyle karşılaştırıldığında web sitesinin göreceli geri bağlantı popülerliğini gösterir. Yine bu 100 puanlık bir ölçekte.

Trafik Değeri – Bu, tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı yoluyla ödeme yapacak olsaydınız, organik anahtar kelimelerinizin değerine ilişkin bir tahmindir.

Backlink Profili Bölümü

geri bağlantılar

Bir site yolunun veya belirli bir web sayfasının geri bağlantı profili hakkındaki bilgileri görmek için Geri Bağlantı profili başlığı altındaki Geri Bağlantılara tıklayın.

Bulguları daraltmak için sonuçların üst kısmındaki filtreleri kullanabilirsiniz, örneğin: alan başına bir bağlantı seçin veya yalnızca ‘Dofollow’ bağlantılarını gösterin.

Geri bağlantıyla ilgili bağlam hakkında daha fazla bilgi edinmek için ‘yönlendiren sayfa’ sütunundaki bağlantılara tıklayabilirsiniz. Bu, o web sitesini yeni bir sekmede açar, böylece içeriği gözden geçirebilir ve sayfa hakkında daha fazla bilgi görebilirsiniz. Veya bağlam hakkında bir fikir edinmek için bağlantı metnini ve URL’yi görmek için ‘bağlantı ve geri bağlantı’ sütununu hızla tarayabilirsiniz.

Bloglar, e-Ticaret, mesaj panoları, wikiler ve CMS, Dil, Trafik Hacmi gibi platformlara göre filtreleyin

Belirli kelimeleri dahil etmek veya hariç tutmak için geri bağlantıların listesini daraltmak için Kelime veya Cümle giriş alanını kullanın. ‘Hedef Herhangi Bir’ seçim menüsünü seçerek kelimenin veya ifadenin nerede görünebileceğini seçerek daha spesifik olabilirsiniz.

Anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini yönlendiren sayfaların URL’lerine, Yönlendiren Sayfaların Başlıklarına, geri bağlantıların URL’lerine, Bağlantılara veya Çevreleyen metinlere göre ‘herhangi biri’ veya ‘tümü’ seçeneğiyle gösterebilir veya hariç tutabilirsiniz.

Yeni, Kayıp ve Kırık Geri Bağlantılar

Yeni – hangi yeni geri bağlantıların alındığını öğrenin
Kayıp – hangi geri bağlantıların kaldırıldığını öğrenin
Kırık – hangi geri bağlantıların bozuk sayfalara gideceğini öğrenin

Bu, kaybolan geri bağlantıları veya kopuk bağlantıları kurtarıp kurtaramayacağınızı ve sitenize gelen yeni bağlantıları takip edip edemeyeceğinizi öğrenmek için kendi web sitenizi analiz etmek için yararlıdır.

Ne tür içeriğin çok sayıda geri bağlantı aldığını görmek için aynı şeyi bir rakip web sitesinde de yapabilirsiniz (Yeni). Bu size kendi içeriğiniz için bazı fikirler verebilir.

Rakibiniz geri bağlantılarını kaybettiyse ve benzer içeriğiniz varsa, bu web siteleriyle iletişime geçebilir ve içeriğinize bağlantı verip veremeyeceklerini görebilirsiniz.

Aynı şekilde, bir rakibin geri bağlantıları kopmuşsa ve size bağlantı verecek karşılaştırılabilir bir sayfanız varsa, bozuk bir bağlantıya bağlantı veren web yöneticileriyle iletişime geçebilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir