Küçük işletme sahipleri, işletmelerinin çevrimiçi ortamda bulunmasını sağlamalıdır, ancak bunu nasıl yaparsınız? Her zaman ortaya çıkan bu kadar çok çevrimiçi platform ve yeni fırsatlarla, nereden başlıyorsunuz?

Nasıl ve nerede görüneceğiniz, içinde bulunduğunuz endüstrinin türüne ve ürün veya hizmet temelli bir işletme olup olmadığınıza bağlı olarak değişecektir, ancak aşağıdaki 5 ipucu çoğu işletme için geçerli olacaktır.

1. Web Sitenizi Google’da Görünecek Şekilde Optimize Edin

Büyük olasılıkla bir web siteniz var (eğer yoksa bu ilk adımınız olmalı), ancak ihtiyacınız olan trafiği alamıyorsunuz. 1. Adım, sizinki gibi bir işletme bulmak için ideal müşterinizin Google’a hangi anahtar kelimeleri yazdığını düşünmektir.

Ardından, öğrenmek için biraz araştırma yapabilirsiniz:

  • İnsanlar bu anahtar kelimeleri arıyorsa
  • Ayda kaç arama var ve
  • birinci sayfada (rekabet) görünme olasılığınız ne kadardır.

Yüksek hacimli ve düşük rekabete sahip anahtar kelimeler bulabilirseniz, kazanan sizsiniz!

Ancak çoğu zaman bunları bulmak zor olabilir. Bazen orta rekabete gitmeniz veya anahtar kelimenin daha uzun alternatif varyasyonlarını denemeniz gerekir. Genel olarak rekabet ne kadar yüksek olursa, sayfanızın 1. sayfada görünmesini sağlamak o kadar zor olur.

Ardından, bu metriklere bağlı olarak anahtar kelimeyi saklayın veya atın. Anahtar kelime araştırmanızda size yardımcı olacak birçok çevrimiçi araç var Ahrefs ücretsiz anahtar kelime planlayıcı harika bir başlangıç ​​aracıdır.

Sayfa başına bir anahtar kelime konusuna odaklanarak, bu anahtar kelimeleri içeren web sitenizde (web sayfaları) içerik oluşturun.

Anahtar kelimeleri bulmakta zorlanıyorsanız, anahtar kelimelerden birini aramayı deneyin ve ilham almak için arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP) ‘Kişiler de sordu’ bölümüne bakın.

2. Müşterilerinizin Takıldığı Sosyal Medya Kanalları

Çoğu küçük işletmenin aynı anda her yerde bulunmaya zamanı yoktur, bu nedenle müşterilerinizin en çok zaman geçireceği bir kanal seçin.

İstek ve ihtiyaçlarına hitap eden içeriği uyarlayarak sosyal kanallarda ideal müşterinizle konuşun. Karşılaşabilecekleri temel sorunları vurgulayın ve onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi açıklayın. Her zaman satmaktan kaçınmaya ve içeriği karıştırmaya çalışın, örnekler arasında ipuçları, gerçekler, sektör güncellemeleri, sadece eğlence için bir şeyler, alıntılar, referanslar vb.

Bu sosyal kanal ve hesabınızı maksimum gösterim için nasıl optimize edeceğiniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin! Örneğin, Instagram kullanıyorsanız, hashtag grupları oluşturmak için biraz zaman harcamak, makara oluşturmaya zaman ayırmak kadar faydalı olabilir, Pinterest’teyseniz daha iyi görünürlük için başlığınızı ve açıklamalarınızı optimize edebilirsiniz vb.

Web sitenizin URL’sini sosyal medya hesaplarınıza eklediğinizden emin olun, böylece ziyaretçiler isterlerse sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinebilirler.

3. Web Sitenize Gelen Tıklamaları Artırmak İçin Ücretsiz Bir Şey Sunun

Web sitenize yerleştirmek için bir kurşun mıknatıs oluşturun; bu, ideal müşterinizin sorunlarından birini çözmesine yardımcı olmaya odaklanan bir pdf indirme, kontrol listesi veya mini kurs olabilir. Ardından, insanları web sitenize tıklamaya teşvik etmek için sosyal medyada tanıtın. İnsanların bilgileri indirmenin değerini kolayca görebilmeleri için, kurşun mıknatısla hangi sorunu çözdüğünüz konusunda net olun.

Bedavayı sağlamanın karşılığında, ziyaretçiden e-posta adresini vermesini isteyebilirsiniz. Bu şekilde e-posta bülteninize katılmayı seçebilirler ve zaman içinde onları beslemeye devam edebilirsiniz.

4. İşletmenizi Başkasının Hedef Kitlesine Tanıtın

Diğer küçük işletmelerle ağ kurmak ve ilişkiler kurmak, işletmeniz için ek görünürlük elde etmenin harika bir yoludur. Ağ gruplarına, çevrimiçi üyeliklere katılın veya sosyal medyada bağlantı kurun.

Birbirinizin izleyicilerine çapraz tanıtım yapmanın bazı harika yolları vardır:

  • Podcast’lerinde görünmek
  • Onlar için bir blog yazısı yazmak
  • Sosyal medyada ve web sitenizde paylaşılabilecek ortak (veya grup) bir yarışma başlatmak
  • Bir etkinlikte konuşma

Bu ipucunun ek bir avantajı, o hedef kitleye olan güveninizi ve güveninizi otomatik olarak oluşturmasıdır. İşbirliği, sektörünüzde tanınan bir işletme veya ilgili kişi olduğunuzu göstermenize yardımcı olabilir.

5. Çevrimiçi Reklamcılık

Bütçenize bağlı olarak, sitenize hemen trafik çekmek için çevrimiçi reklamcılığa yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Değerli bütçenizi boşa harcamamak için bunu nasıl yapacağınızı planlamak için zaman ayırmak her zaman iyi bir fikirdir.

Öncelikle neyi tanıtmak istediğinize karar verin, belirli bir müşteri için çözmek istediğiniz belirli bir sorun var mı?

Ardından, ideal hedef kitlenize ve kampanya gereksinimlerinize en çok hitap edecek platformu seçin, örneğin: Google Ads, Facebook & Instagram, Pinterest vb.

Ardından, hangi sorunu çözebileceğinizi açıklayan reklam metninde çok net olun. Kitlenizi web sitenize gönderiyorsanız, geldikleri web sayfasının (Açılış Sayfası) sorularına yanıt verdiğinden, harekete geçmelerine izin verdiğinden (ilgileniyorlarsa) ve her şeyden önce sayfanın reklamla alakalı olduğundan emin olun. Bununla demek istediğim, ziyaretçiyi ihtiyaç duydukları bilgiyi bulmaya zorlamayın, kendilerine göre hazırlanmış, sorunlarını ve nasıl çözeceğinizi anlatan bir sayfaya gitmeliler.

Özetle: SEO aracılığıyla web sitenizin görünürlüğüne yatırım yapmak, bağlantılar kurmak ve işletmenizi sosyal medyada tanıtmak, işletmenizi çevrimiçi ortamda bulmanın düşük maliyetli temel yollarıdır. Bütçeniz varsa, çevrimiçi reklamcılığa yatırım yapmak da harika sonuçlar verebilir.

 

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir